Geotik we współpracy z Delta Broker wprowadzają nowoczesny system kalkulacji składek w oparciu o indywidualna ocenę ryzyka. Klienci mogą liczyć nawet na 30% obniżki w porównaniu do aktualnej oferty ubezpieczycieli.
Ingerencja firmy brokerskiej doprowadziła do zmiany mechanizmu obliczania składek ubezpieczeniowych, które teraz będą podlegać indywidualnej ocenie ryzyka w oparciu o profil kierowcy uzyskany za pomocą technologii telematycznej. Klienci firmy Geotik posiadający w swojej flocie lokalizatory GPS mogą spodziewać się obniżek do 30% w porównaniu do aktualnej oferty rynkowej. Wycena nie będzie ograniczała się do jednego ubezpieczyciela, pod uwagę będą brane oferty wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych będących partnerami spółek.
W przypadku klientów flotowych sposób obliczania ubezpieczenia jest rozbudowany i dotyka wielu aspektów zarządzanej floty. Czynnikami wpływającymi na wysokość obniżki są: średnie wartości szkody i ich częstotliwość, wiek i rodzaj pojazdów, sposób i miejsce wykorzystania pojazdów oraz wskaźnik szkodowości, czyli stosunku wartości szkód do wysokości płaconej składki. Ostatni z nich jest najbardziej skrupulatnie weryfikowany w procesie ustalania wysokości składki.
Ponadto znaczący wpływ na kwotę ubezpieczenia mają też sami managerowie floty, bowiem z racji indywidualnego toku ustalania stawek ich zdolności negocjacyjnie mogą przeważyć szalę. – Współpraca Geotik z Delta Broker umożliwi klientom otrzymanie oferty wdrożenia systemu monitoringu GPS wraz z kompleksowym wsparciem przez brokera w zakresie negocjacji stawek ubezpieczenia. – zapowiada Piotr Golik prezes spółki Geotik.
Ponadto firma wesprze klientów w zakresie wdrożenia zaawansowanych funkcji telematycznych zmniejszających szkodowość oraz ryzyko kradzieży. – W swojej ofercie posiadamy systemy zwiększające bezpieczeństwo kierowców na drodze oraz generujące oszczędności za pomocą oceny stylu jazdy. – dopowiada Piotr Majewski wiceprezes spółki Geotik.
Jak to działa?
System monitoruje wybrane parametry pracy pojazdu w celu ustalenia indywidualnego stylu jazdy kierowcy. Końcowa ocena jest wyznaczana na podstawie 6-składowych, każda z nich jest obliczana na podstawie innego zestawu atrybutów pracy pojazdu: płynność jazdy, eksploatacja silnika, praca na biegu jałowym, przestrzeganie czasu pracy, unikanie gwałtownych manewrów, przestrzeganie ograniczeń prędkości. Każde przekroczenie dopuszczalnego zakresu obniża końcową ocenę kierowcy i tym samym wpływa na ocenę ubezpieczyciela.
Sposobem na motywację kierowców do bezpiecznej i ekonomicznej jazdy jest ranking generowany na podstawie indywidualnych ocen stylu kierowania pojazdem. Umożliwia on wprowadzenie elementu znanego z gier komputerowych w biznesie. Ranking bezpośrednio angażuje kierowców do obniżenia kosztów eksploatacji i jest podsumowaniem stylu jazdy całej floty. Uzyskanie wysokiego wyniku w klasyfikacji to szansa na osiągnięcie lepszej oferty.